Certyfikat Bezpieczeństwa wg. Polskich Norm

Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego

Historia Warszawskiego Instytutu badawczego rozpoczyna się w roku 1951 kiedy utworzono Instytut Organizacji i Mechanizacji Budownictwa. Na przestrzeni kilkudziesięciu lat, budując swoją pozycję na rynku ten Instytut jest najważniejszą jednostką badawczą w Polsce.

Pracownia badawcza przeprowadza proces certyfikacji oraz wydaje certyfikat ze znakiem „B”. Bez tego dokumentu nie byłoby możliwości aby rusztowanie mogłoby być użytkowane na terenie Polski.

„Laboratorium Badań Maszyn Roboczych i Górniczych IMBiGS posiada akredytację Polskiego Centrum Akredytacji Nr AB 049 w zakresie badań rusztowań i deskowań.”
Jako firma produkująca rusztowania od samego początku nawiązaliśmy współpracę z Warszawskim Instytutem. Tylko dzięki temu byliśmy w tak krótkim czasie wprowadzić na rynek początkowo system RAM1 i RAM2 a następnie system modułowy Multisystem.
Bazując na wiedzy oraz doświadczeniu IMBiGS-u konstrukcje tymczasowe jakimi są rusztowania projektowaliśmy na podstawie:

  • badań wytrzymałościowych i eksploatacyjnych,
  • wytycznych odnośnie bezpieczeństwa konstrukcji,
  • wymogów związanych z bezpieczeństwem montażu i demontażu.

Wielokrotnie podczas wspólnych spotkań z pracownikami Instytutu nasz dział konstrukcyjny otrzymywał wiele innowacyjnych rozwiązań technologicznych, wskazówek jak powinniśmy podejść do różnych tematów związanych z szeroko pojętą problematyką konstrukcji tymczasowych. Dzięki temu, że nasze działania z Instytutem nie kończyły się na procesie certyfikacji a nasza współpraca trwa nieprzerwanie do wielu dekad możemy pochwalić się szerokim wachlarzem produktów oraz wieloma ekspertyzami, sprawozdaniami które nie tylko nam pomagają przy projektowaniu wyrobów, ale w szczególności naszym partnerom, którzy na co dzień projektują oraz montują nasze elementy.

W tym momencie mamy ponad 10 aktywnych certyfikatów, na wszystkie produkowane przez nas systemy.

 

 

Certificat SP suedez

Certificat SP suedez

Nowe wyzwania, które stawialiśmy sobie podczas naszej współpracy z nowymi partnerami biznesowymi były oraz są dla nas największą inspiracją do tworzenia nowych produktów, ulepszania aktualnych rozwiązań technologicznych jak również otwierania się na nowe rynki. Takim impulsem do działania była współpraca z rynkiem Skandynawskim – specyficznym, silnie przywiązanym do produktów pochodzących ze Skandynawii jednak z drugiej szybko rozwijającego się i stawiający na jakość. W 2012 roku zadecydowano, że oczekiwania, które stawiają klienci z rynku skandynawskiego są dla nas wyzwaniem i podjęto

wspólną decyzję aby rozpocząć współpracę ze Szwedzkim Instytutem SP.SE
– celem było uzyskanie certyfikatów pozwalających na użytkowanie naszych systemów na rynku Skandynawskim.

Szwedzki certyfikat RAM 1
Szwedzki certyfikat RAM 2

 

 

Certyfikat Norweski Arbeidstilsynet

Certyfikat Norweski Arbeidstilsynet

W związku ze zmianami w prawie na rynku norweskim w 2020 roku rozpoczęliśmy współpracę z jednym z największych niezależnych instytutów badawczych w Europie. Szeroko pojęta współpraca wymagała od nas zmian organizacyjnych. Dodatkowe osoby zaangażowane w projekt certyfikacji na jednym z najbardziej wymagającym rynku, nowe elementy w systemie modułowym Multisystem – tak aby stawić czoła wyzwaniu jakie niesie za sobą współpraca z tym Instytutem. Bazując na doświadczeniu, które zdobyliśmy na przestrzeni wielu lat, działając z wieloma Instytucjami Badawczymi nie wyobrażaliśmy sobie tego jak wysoko zawiesiliśmy poprzeczkę. Nacisk na dokumentację, gotowy wyrób, bezpieczeństwo użytkowania spowodowało, że wiele rozwiązań technicznych zastosowaliśmy również w rusztowaniach skierowanych na inne rynki.

Część badań w tym instytucie przeprowadza się na jednej z najnowocześniejszych uniwersalnych maszyn wytrzymałościowych niemieckiej firmy Hegewald & Peschke o naciągu i nacisku 300 kN. Na podstawie wyników badań przeprowadzonych na tego typu urządzeniach wiele naszych standardów zostało ponownie omówiona tak aby kolejne rezultaty z badań wychodziły jeszcze korzystniej.

Bardzo ciekawą ale wymagającą zmianą było badanie zakotwienia rusztowania do budynku, z perspektywy użytkownika oraz producenta element standardowy, używany zgodnie z dokumentacją DTR opracowaną w oparciu o normę EN 12810-1. Jednak podczas opracowywania norweskiej wersji dokumentacji DTR okazało się, że siły działające na rusztowania wpływają w bardzo dużym stopniu na budynek jak również na elementy składowe rusztowania. Po dogłębnej analizie wyników badań oraz konsultacji z pracownikami nanieśliśmy poprawki na nasze łączniki kotwiące poprawiając tym samym ich wytrzymałość.

To właśnie dzięki tak szczegółowemu podejściu do tematu rusztowań pokazuje nam jaką uwagę musimy zwracać na każdy element.

Historia SINTEF rozpoczyna się w latach 50-tych, nabyta wiedza oraz doświadczenie podczas lat pracy nad wieloma projektami spowodowała, że wymogi które stawia certyfikat norweski są przez wielu nieosiągalne, w tym momencie ubiegamy się o uzyskanie i w ciągu najbliższych miesięcy będziemy w stanie przekazać więcej informacji na jego temat.

Praca z naukowcami pokazała jak istotne są wskazówki, które od nich otrzymujemy, dlatego również wprowadziliśmy zmiany w firmie tak aby pracownik, który sprzedaje rusztowanie nie był handlowcem a specjalistą ds. sprzedaży posiadającą wiedze techniczną oraz praktyczną, którą ma udostępniać dla naszych partnerów.

Pismo przedłużające Certyfikat
Certyfikat dla RAM1 Ram 2

 

Węgierski certyfikat EMI

Węgierski certyfikat EMI

Węgierski Instytut EMI ÉMI ÉPÍTÉSÜGYI MINŐSÉGELLENŐRZŐ INNOVÁCIÓS NONPROFIT KFT. Jest członkiem Europejskiej sieci instytutów badawczych budownictw ENBRI – European Network of Building Research – jednostki wchodzące w skład tej sieci działają poza ramami wyższych uczelni. Początkowo zrzeszała 7 państw dawnego składu UE. Obecnie w jej skład wchodzi 22 państw, również Polska, reprezentowana przez Instytut Techniki Budowlanej. Dzięki współpracy, wymianie doświadczenia, uzyskanie certyfikatów wydawanych przez jednostki wchodzące w skład ENBRI jest niezwykle trudne.

Nasze rusztowania pozytywnie przeszły badania certyfikujące w węgierskiej jednostce certyfikującej EMI – w roku 2020 było to naszym dużym sukcesem, jednak bez pomocy:

  • naszych Węgierskich partnerów, którzy przekazali nam swoje doświadczenie, służyli pomocą w każdej sytuacji,
  • Instytutu RI.SE (dawniej SP.SE)- Szwedzki Instytut Badawczy,
  • Instytutu IMBiGS – Polski Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego,

Byłoby to niemożliwe. Z tego miejsca chcielibyśmy ponownie złożyć serdeczne podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w tym projekcie.

Dzięki uzyskaniu certyfikatu Węgierskiego nasze rusztowania jako nieliczne w Unii Europejskiej posiadają ten certyfikat i zgodnie z Węgierskim prawem mogą być używane na terenie tego kraju.

Rusztowania RAM1, RAM2 i MULTI SYSTEM spełniają wymagania stawiane przez normę EN 12810 oraz 12811 oraz dodatkowo innym wymaganiom opisanym szczegółowo w kryteriach. Projektowanie oraz produkcja zgodnie z normami Europejskimi EN 12810 oraz EN 12811 oznaczałaby możliwość użytkowania naszych rusztowań na terenie całej Unii Europejskiej, jednak tak nie jest, ponieważ każdy kraj wprowadza dodatkowe regulacje – kryteria, które muszą spełniać konstrukcje tymczasowe- rusztowania.

Współpracę z wieloma Instytutami obrała za cel stworzenie uniwersalnego rusztowania, które będzie spełniać wymagania stawiane w poszczególnych krajach,  przy zachowaniu polityki cenowej. Aspekt finansowy jest w tym momencie naszym hamulcem, ponieważ możliwe jest wyprodukowanie rusztowania które spełniałoby wymagania wszystkich jednostek certyfikujących, jednak wtedy nie byłoby chętnych na to rusztowanie ze względu na cenę.

Certyfikat EMI – dla systemów
Certyfikat EMI – SLV M

 

Certyfikat IMBiGS

Certyfikat IMBiGS

Pracownia badawcza przeprowadza proces certyfikacji oraz wydaje certyfikat ze znakiem „B”. Bez tego dokumentu nie byłoby możliwości aby rusztowanie mogłoby być użytkowane na terenie Polski.

 

 

Certyfikat TUV NORD
Konfigurator wycen online

Potrzebujesz rusztowania? Skonfiguruj i wyceń online.

Nie znalazłeś rusztowania w wymiarach które potrzebujesz? Skorzystaj z naszej aplikacji WEB i wyceń bezpłatnie już teraz! Uzupełnij wymagane pola i wygeneruj ofertę na e-mail. Skontaktujemy się z Państwem i odpowiemy na wszystkie pytania. Czekam na Twój ruch!

nisoz
ModuloFlex
Konfigurator rusztowań